Ana Sayfa  |  Biz kimiz  |  Haberler  |  Mesajlar
               

ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

Mesaj Defteri, Düşünce-Yorum-Mesaj
BİZ KİMİZ?

Dispraksi

Dispraksi; felç ya da ataksi olmadığı halde basit hareketleri birleştirerek karmaşık hareketlerde bulunma yeteneğinin bozulması olarak tanımlanır. Tam olarak nedeni bilinmesede, herhangi bir zeka geriliğine veya noksanlığına bağlı bir durum değildir. Yapılan araştırmalar dispraksinin, beynin gelişimindeki bir olgunlaşmamadan kaynaklandığını göstermektedir. Dispraksi; konuşma ve dil, ince motor becerileri, tüm vücudun hareketi ve koordinasyonu gibi üç önemli bölgeyi etkileyebilir.

Dispraksi; konuşma organlarının kontrolünde zorluklara - bunlar gecikmiş dil gelişimine ve doğru telaffuz edilememesine yol açar - sebep olabileceği gibi ayrıca ardışık seslerin çıkmasında da zorluklar yaşanmasına neden olabilir.

Dispraksi, ince motor becerilerini etkileyebileceğinden dolayı el yazısı ve nesnelerin kontrol edilmesi gibi basit el becerilerinin öğrenilmesinde güçlükler yaratabilir. Ayrıca dispraksi, yürüme ve koşmada önemli rol oynayan kaba motor becerilerinde ve propriyosepsiyon duyusunda zorluklar yaşanmasına neden olabilir. Dispraksi yüzünden bir adım gerideyseniz, yardım bir adım önünüzde.

Öğrenme, beş duyu organı – duyma, görme, dokunma, koklama, tatma – ve bunlara ek olarak denge ve propriosepsiyon (vücudumuzun boşluktaki hareket algısı) duyuları aracılığı ile çevreden alınan uyarıların beyinde bazı işlemlerden geçirilmesi ve tekrarlar sonucu oluşur. Öğrenme süreci, bilgilerin duyularımız tarafından algılanması ve beynin ilgili merkezine iletilmesi (GİRİŞ); bu bilgilerin beyinde işlenmesi (İŞLEME); verilen tepkinin beynin ilgili organlarına bildirilmesi (ÇIKIŞ) şeklinde gerçekleşir.

Şenlikköy Mahallesi Yenibağlar Sokak No:6     Florya / İstanbul     Tel: 0212 216 32 30 - 0533 957 62 92